FULL LIST: Winners, Gawad Urian Awards 2018

The winners of the 41st Gawad Urian Awards were announced Thursday, June 14, at ABS-CBN Vertis Tent in Quezon City.

Here are the winners (in bold) together with the nominees for each category.

Best Film

  • Balangiga: Howling Wilderness, Achinette Villamor, Edong Canlas, Khavn, producers
  • Birdshot, Pamela L. Reyes, producer
  • Bhoy Intsik, Ferdinand Lapuz, producer
  • The Chanters, Cai Cena, Ferdinand Lapuz, Thop Nazareno, producers
  • Respeto, Monster Jimenez, producer
  • Tu Pug Imatuy, Norhaiya Diabo Macusang, Jillian Kayle, Arnel Mardoquio, Milo Tolentino, Arnel Barbarona, producers

Best Director

  • Arnel Barbarona, Tu Pug Imatuy
  • Sigrid Andrea P. Bernardo, Kita Kita
  • Khavn, Balangiga: Howling Wilderness
  • Joel Lamangan, Bhoy Intsik
  • James Robin M. Mayo, The Chanters
  • Treb Monteras II, Respeto
  • Mikhail Red, Birdshot

Best Actress

  • Joanna Ampil, Ang Larawan
  • Angeli Bayani, Bagahe
  • Alessandra de Rossi, Kita Kita
  • Gloria Diaz, Si Chedeng at Si Apple
  • Dexter Doria, Paki
  • Jally Nae Gilbaliga, The Chanters
  • Agot Isidro, Changing Partners
  • Elizabeth Oropesa, Si Chedeng at Si Apple
  • Bela Padilla, 100 Tula Para Kay Stella
  • Angellie Nicholle Sanoy, Bomba
  • Malona Sulatan, Tu Pug Imatuy

Best Actor

  • Abra, Respeto
  • Nonie Buencamino, Smaller and Smaller Circles
  • Timothy Castillo, Neomanila
  • Noel Comia Jr, Kiko Boksingero
  • Allen Dizon, Bomba
  • RS Francisco, Bhoy Intsik
  • Jojit Lorenzo, Changing Partners
  • Empoy Marquez, Kita Kita
  • Sandino Martin, Changing Partners
  • Justine Samson, Balangiga: Howling Wilderness

Best Supporting Actress

  • Yayo Aguila, Kiko Boksingero
  • Angeli Bayani, Maestra
  • Shamaine Buencamino, Paki
  • Jasmine Curtis-Smith, Siargao
  • Chai Fonacier, Respeto
  • Nathalie Hart, Historiographika Errata
  • Odette Khan, Bar Boys
  • Menchu Lauchengco-Yulo, Ang Larawan
  • Gloria Sevilla, Maestra

Best Supporting Actor

  • John Arcilla, Birdshot
  • Robert Arevalo, Ang Larawan
  • Romulo Caballero, The Chanters
  • Dido de la Paz, Respeto
  • Pio del Rio, Balangiga: Howling Wilderness
  • Nor Domingo, Respeto
  • Ronwaldo Martin, Bhoy Intsik
  • Jess Mendoza, Sa Gabing Nanahimik ang mga Kuliglig
  • Arnold Reyes, Birdshot

Best Screenplay

  • Sigrid Andrea P. Bernardo, Kita Kita
  • Ronald C. Carballo, Bhoy Intsik
  • Njel de Mesa, Alberto Monteras II, Respeto
  • Christopher Gozum, Dapol Tan Payawar Na Tayug 1931
  • Jerry Gracio, Khavn, Balangiga: Howling Wilderness
  • Andrian Legaspi, John Bedia, The Chanters
  • Arnel Mardoquio, Tu Pug Imatuy
  • Kip Oebanda, Bar Boys

Best Cinematography

  • Ike Avellana, Respeto
  • Albert Banzon, Balangiga: Howling Wilderness
  • Mycko David, Birdshot
  • Mycko David, Neomanila
  • Bryan Jimenez, Arbi Barbarona, Tu Pug Imatuy
  • TM Malones, Baconaua
  • JA Tadena, Smaller and Smaller Circles

Best Production Design

  • Bagwani Ampalayo, Tu Pug Imatuy
  • Popo Diaz, Respeto
  • Gino Gonzales, Ang Larawan
  • Marielle Hizon, Baconaua
  • Ericson Navarro, Smaller and Smaller Circles
  • Daniel Red, Neomanila
  • Thesa Tang, Kita Kita
  • Marija Vicente, Timmy Harn, Zeus Bascon, Balangiga: Howling Wilderness

Best Editing

  • Lawrence Ang, Respeto
  • Arnel Barbarona, Tu Pug Imatuy
  • Lawrence Fajardo, Ang Larawan
  • Jay Halili, Smaller and Smaller Circles
  • Marya Ignacio, Kita Kita
  • Marya Ignacio, Changing Partners
  • Carlo Francisco Manatad, Balangiga: Howling Wilderness
  • John Anthony Wong, Bhoy Intsik

Best Music

  • Arnel Barbarona, Tu Pug Imatuy
  • Ryan Cayabyab, Ang Larawan
  • Vincent de Jesus, Changing Partners
  • Jay Durias, Respeto
  • Erwin Fajardo, The Chanters
  • Khavn, Balangiga: Howling Wilderness
  • Lutgardo Labad and Odoni Pestelos, Smaller and Smaller Circles

Best Sound

  • KC Caballero, Ang Larawan
  • Aian Caro, Birdshot
  • Corinne de San Jose, Respeto
  • Stephen Lopez, Balangiga: Howling Wilderness
  • Mikko Quizon, Changing Partners
  • Jeff Sabayle, Tu Pug Imatuy
  • Immanuel Verona, The Chanters

Best Documentary

  • Jose S. Buenconsejo, Seven Dances of Life
  • JL Burgos, Han-Ayan
  • Sari Dalena and Keith Sicat, History of the Underground
  • Ramona Diaz, Motherland
  • Phyllis Grande, Haunted: A Last Visit to the Red House
  • Nawruz Paguidopon, God BLISS Our Home
  • Dempster Samarista, Bundok Banahaw, Sacred and Profane
  • Victor Delotavo Tagaro and Toshihiko Uriu, Yield

Best Short Film

  • Glenn Barit, Aliens Ata
  • Christian Candelaria, Sa Saiyang Isla
  • Carl Adrian Chavez, Sorry for the Inconvenience
  • Kiri Dalena, Gikan Sa Ngitngit Nga Kinailadman (From the Dark Depths)
  • Keith Deligero, Babylon
  • Kyle Fermindoza, Manggagarab
  • Dennis Hubag, Empyreus
  • TM Malones, Bawod
  • Carlo Francisco Manatad, Jodilerks Dela Cruz, Employee of the Month
  • Roanna Mercado, Piko
  • Maje Papin and Ef Orpiada Jr, Lutab
  • Joseph Vincent “Xeph” Suarez, Si Astri Maka Si Tambulah (Astri And Tambulah)
  • Edmund Telmo, Redempsyon
  • Kim Timan, Caramel Child

Natatanging Gawad Urian: Winston Raval

WINNERS: Gawad Urian 2016

The 39th Gawad Urian awards night was held June 22 at the Kia Theater.

Here is the full list of winners at Gawad Urian 2016:

Best Picture

  • Taklub – Centerstage Productions
  • Heneral Luna – Artikulo Uno Productions
  • Anino sa Likod ng Buwan – Octobertrain Films/IdeaFirst Company
  • Honor Thy Father – Reality Entertainment
  • Imbisibol – Sinag Maynila/Solar Entertainment
  • ARI: My Life with a King – Holy Angel University Center for Kapampangan Studies
  • Bambanti – Solar Entertainment/Centerstage Productions/Sinag Maynila
  • Da Dog Show – Sans Cinema, Germany/Queen B Productions

Best Director

  • Heneral Luna – Jerrold Tarog
  • Da Dog Show – Ralston Jover
  • Taklub – Brilliante Mendoza
  • Anino sa Likod ng Buwan – Jun Lana
  • Honor Thy Father – Erik Matti
  • Imbisibol – Lawrence Fajardo
  • ARI: My Life with a King – Carlo Enciso Catu
  • Bambanti – Zig Madamba Dulay
  • Apocalypse Child – Mario Cornejo
  • Balikbayan # 1: Memories of Overdevelopment Redux III – Kidlat Tahimik

Best Actor

  • John Lloyd Cruz – Honor Thy Father
  • John Arcilla – Heneral Luna
  • John Lloyd Cruz – A Second Chance
  • Ricky Davao – Dayang Asu
  • Jericho Rosales – Walang Forever
  • Dennis Trillo – Felix Manalo
  • Sid Lucero – Apocalypse Child
  • Jun Jun Quintana – Water Lemon
  • Luis Alandy – Anino sa Likod ng Buwan
  • Francisco Guinto – ARI: My Life with a King
  • Lou Veloso – Da Dog Show

Best Actress

  • LJ Reyes – Anino sa Likod ng Buwan
  • Nora Aunor – Taklub
  • Anika Dolonius – Apocalypse
  • Angeli Bayani – Iisa
  • Alessandra de Rossi – Bambanti
  • Ces Quesada – Imbisibol
  • Jennylyn Mercado – Walang Forever
  • Mercedes Cabral – Da Dog Show

Supporting Actor

  • Bernardo Bernardo – Imbisibol
  • Julio Diaz – Taklub
  • Lou Veloso – Taklub
  • Tirso Cruz III – Honor Thy Father
  • JM de Guzman – Imbisibol
  • Micko Laurente – Bambanti
  • RK Bagatsing – Apocalypse Child
  • Alion Ibanez – Da Dog Show

Supporting Actress

  • Ana Abad Santos – Apocalypse Child
  • Rio Locsin – Iisa
  • Gwen Zamora – Apocalypse Child
  • Mylene Dizon – Heneral Luna
  • Tessie Tomas – Water Lemon
  • Liza Dino – Toto
  • Cecil Yumol – ARI: My Life with a King

Screenplay

  • Ari: My Life with a King – Robby Tantingco
  • Da Dog Show – Ralston Jover, Sans Cinema, Germany/Queen B Prod
  • Heneral Luna – Henry Francia, E.A Rocha, Jerrold Tarog
  • Taklub – Honeylyn Joy Alipio
  • Anino sa Likod ng Buwan – Jun Lana
  • Honor Thy Father – Michicko Yamamoto
  • Imbisibol – Herlyn Gail Alegre, John Paul Bedia
  • Water Lemon – Lilit Reyes
  • Dayang Asu – Bor Ocampo
  • Bambanti – Zig Madamba Dulay

Cinematography

  • Heneral Luna – Pong Ignacio
  • Da Dog Show – Carlo Mendoza
  • Taklub – Odyssey Flores
  • Anino sa Likod ng Buwan – Carlo Mendoza
  • Honor Thy Father – Ber Cruz
  • Apocalypse Child – Ike Avellana
  • Bambanti – Joseph Delos Reyes, Ma. Solita Garcia
  • Felix Manalo – Rody Lacap

Production Design

  • Water Lemon – Ben Payumo
  • Da Dog Show – Deans Habal
  • Bambanti – Gian Gianan
  • Honor Thy Father – Ericson Navarro
  • Felix Manalo – Jeol Bilbao, Edgar Martin Littaua, Danny Red
  • Bukod Kang Pinagpala – harley Alcasid
  • Imbisibol – Lawrence Fajardo, Roland Inocencio

Editing

  • Heneral Luna – Jerrold Tarog
  • Da Dog Show – Kats Serraon
  • Taklub – Diego Marx Dobles
  • Anino sa Likod ng Buwan – Lawrence Ang
  • Honor Thy Father – Jay Halili
  • Imbisibol – Lawrence Fajardo
  • ARI: My Life with a King – Carlo Francisco Manatad

Music

  • ARI: My Life with a King – Jake Abella
  • Water Lemon – Alessandra de Rossi
  • Taklub – Diwa de Leon
  • Heneral Luna – Jerrold Tarog
  • Honor Thy Father – Erwin Romulo

Sound

  • Heneral Luna – Mikko Quizon
  • Taklub – Paulito Homillano, Andrew Milallos, Dennis Payumo, Addiss Tabong
  • Anino sa Likod ng Buwan – Albert Michael Idioma
  • Honor Thy Father – Mikko Quizon
  • Dayang Asu – Stephen Lopez, Sheka Ong
  • Felix Manalo – Albert Michael Idioma
  • ARI: My Life with a King – Gilbert Obispo
  • Da Dog Show – Mark Locsin

Best short film

  • Wawa – Angelie Mae Macalanda
  • Biyahe
  • Mater
  • Tiyang Tunay

Documentary film

  • The Crescent Rising – Sheron Dayoc
  • Of Cats, Dogs, Farm Animals and Sashimi
  • Salamat sa Alaala
  • Translacion: Ang Paglakas sa Altar ng Alanganin
  • Dahlin Nick

Natatanging Gawad Urian: Romy Vitug

39th gawad urian winners