fbpx
Advertisements
Advertisements

FULL LIST: Winners, Gawad Urian Awards 2018

The winners of the 41st Gawad Urian Awards were announced Thursday, June 14, at ABS-CBN Vertis Tent in Quezon City.

Here are the winners (in bold) together with the nominees for each category.

Best Film

  • Balangiga: Howling Wilderness, Achinette Villamor, Edong Canlas, Khavn, producers
  • Birdshot, Pamela L. Reyes, producer
  • Bhoy Intsik, Ferdinand Lapuz, producer
  • The Chanters, Cai Cena, Ferdinand Lapuz, Thop Nazareno, producers
  • Respeto, Monster Jimenez, producer
  • Tu Pug Imatuy, Norhaiya Diabo Macusang, Jillian Kayle, Arnel Mardoquio, Milo Tolentino, Arnel Barbarona, producers

Best Director

  • Arnel Barbarona, Tu Pug Imatuy
  • Sigrid Andrea P. Bernardo, Kita Kita
  • Khavn, Balangiga: Howling Wilderness
  • Joel Lamangan, Bhoy Intsik
  • James Robin M. Mayo, The Chanters
  • Treb Monteras II, Respeto
  • Mikhail Red, Birdshot

Best Actress

  • Joanna Ampil, Ang Larawan
  • Angeli Bayani, Bagahe
  • Alessandra de Rossi, Kita Kita
  • Gloria Diaz, Si Chedeng at Si Apple
  • Dexter Doria, Paki
  • Jally Nae Gilbaliga, The Chanters
  • Agot Isidro, Changing Partners
  • Elizabeth Oropesa, Si Chedeng at Si Apple
  • Bela Padilla, 100 Tula Para Kay Stella
  • Angellie Nicholle Sanoy, Bomba
  • Malona Sulatan, Tu Pug Imatuy

Best Actor

  • Abra, Respeto
  • Nonie Buencamino, Smaller and Smaller Circles
  • Timothy Castillo, Neomanila
  • Noel Comia Jr, Kiko Boksingero
  • Allen Dizon, Bomba
  • RS Francisco, Bhoy Intsik
  • Jojit Lorenzo, Changing Partners
  • Empoy Marquez, Kita Kita
  • Sandino Martin, Changing Partners
  • Justine Samson, Balangiga: Howling Wilderness

Best Supporting Actress

  • Yayo Aguila, Kiko Boksingero
  • Angeli Bayani, Maestra
  • Shamaine Buencamino, Paki
  • Jasmine Curtis-Smith, Siargao
  • Chai Fonacier, Respeto
  • Nathalie Hart, Historiographika Errata
  • Odette Khan, Bar Boys
  • Menchu Lauchengco-Yulo, Ang Larawan
  • Gloria Sevilla, Maestra

Best Supporting Actor

  • John Arcilla, Birdshot
  • Robert Arevalo, Ang Larawan
  • Romulo Caballero, The Chanters
  • Dido de la Paz, Respeto
  • Pio del Rio, Balangiga: Howling Wilderness
  • Nor Domingo, Respeto
  • Ronwaldo Martin, Bhoy Intsik
  • Jess Mendoza, Sa Gabing Nanahimik ang mga Kuliglig
  • Arnold Reyes, Birdshot

Best Screenplay

  • Sigrid Andrea P. Bernardo, Kita Kita
  • Ronald C. Carballo, Bhoy Intsik
  • Njel de Mesa, Alberto Monteras II, Respeto
  • Christopher Gozum, Dapol Tan Payawar Na Tayug 1931
  • Jerry Gracio, Khavn, Balangiga: Howling Wilderness
  • Andrian Legaspi, John Bedia, The Chanters
  • Arnel Mardoquio, Tu Pug Imatuy
  • Kip Oebanda, Bar Boys

Best Cinematography

  • Ike Avellana, Respeto
  • Albert Banzon, Balangiga: Howling Wilderness
  • Mycko David, Birdshot
  • Mycko David, Neomanila
  • Bryan Jimenez, Arbi Barbarona, Tu Pug Imatuy
  • TM Malones, Baconaua
  • JA Tadena, Smaller and Smaller Circles

Best Production Design

  • Bagwani Ampalayo, Tu Pug Imatuy
  • Popo Diaz, Respeto
  • Gino Gonzales, Ang Larawan
  • Marielle Hizon, Baconaua
  • Ericson Navarro, Smaller and Smaller Circles
  • Daniel Red, Neomanila
  • Thesa Tang, Kita Kita
  • Marija Vicente, Timmy Harn, Zeus Bascon, Balangiga: Howling Wilderness

Best Editing

  • Lawrence Ang, Respeto
  • Arnel Barbarona, Tu Pug Imatuy
  • Lawrence Fajardo, Ang Larawan
  • Jay Halili, Smaller and Smaller Circles
  • Marya Ignacio, Kita Kita
  • Marya Ignacio, Changing Partners
  • Carlo Francisco Manatad, Balangiga: Howling Wilderness
  • John Anthony Wong, Bhoy Intsik

Best Music

  • Arnel Barbarona, Tu Pug Imatuy
  • Ryan Cayabyab, Ang Larawan
  • Vincent de Jesus, Changing Partners
  • Jay Durias, Respeto
  • Erwin Fajardo, The Chanters
  • Khavn, Balangiga: Howling Wilderness
  • Lutgardo Labad and Odoni Pestelos, Smaller and Smaller Circles

Best Sound

  • KC Caballero, Ang Larawan
  • Aian Caro, Birdshot
  • Corinne de San Jose, Respeto
  • Stephen Lopez, Balangiga: Howling Wilderness
  • Mikko Quizon, Changing Partners
  • Jeff Sabayle, Tu Pug Imatuy
  • Immanuel Verona, The Chanters

Best Documentary

  • Jose S. Buenconsejo, Seven Dances of Life
  • JL Burgos, Han-Ayan
  • Sari Dalena and Keith Sicat, History of the Underground
  • Ramona Diaz, Motherland
  • Phyllis Grande, Haunted: A Last Visit to the Red House
  • Nawruz Paguidopon, God BLISS Our Home
  • Dempster Samarista, Bundok Banahaw, Sacred and Profane
  • Victor Delotavo Tagaro and Toshihiko Uriu, Yield

Best Short Film

  • Glenn Barit, Aliens Ata
  • Christian Candelaria, Sa Saiyang Isla
  • Carl Adrian Chavez, Sorry for the Inconvenience
  • Kiri Dalena, Gikan Sa Ngitngit Nga Kinailadman (From the Dark Depths)
  • Keith Deligero, Babylon
  • Kyle Fermindoza, Manggagarab
  • Dennis Hubag, Empyreus
  • TM Malones, Bawod
  • Carlo Francisco Manatad, Jodilerks Dela Cruz, Employee of the Month
  • Roanna Mercado, Piko
  • Maje Papin and Ef Orpiada Jr, Lutab
  • Joseph Vincent “Xeph” Suarez, Si Astri Maka Si Tambulah (Astri And Tambulah)
  • Edmund Telmo, Redempsyon
  • Kim Timan, Caramel Child

Natatanging Gawad Urian: Winston Raval

Advertisements
Advertisements

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Advertisements
%d bloggers like this: