WINNERS: Sinag Maynila Independent Film Festival 2017

Here are the winners of Sinag Maynila Independent Film Festival 2017 as announced on Sunday, March 12, at the Gabi ng Parangal at Samsung Hall, SM Aura in Taguig City.

  • Best Picture: Tu Pug Imatuy
  • Best Actor: Raymond Francisco – Bhoy Intsik (tied)
  • Best Actor: Kristofer King – Kristo (tied)
  • Best Actress: Malona Sulatan – Tu Pug Imatuy
  • Best Supporting Actor: Julio Diaz – Kristo
  • Best Director: Arbi Barbarona – Tu Pug Imatuy
  • Best Screenplay: Arnel Mardoquio – Tu Pug Imatuy
  • Best Production Design: James Arvin Rosendal – Kristo
  • Best Cinematography: Bryan Jimenez & Arbi Barbarona – Tu Pug Imatuy
  • Best Editing: Diego Marx Dobles – Kristo
  • Best Music: Arbi Barbarona – Tu Pug Imatuy
  • Best Sound: Albert Michael Idioma – Kristo
  • People’s Choice: Beyond the Block
  • Sinag Box Office: Bhoy Intsik
  • Best Short Film: Aliens Ata
  • Best Documentary Film: Hango

The third Sinag Maynila runs until Tuesday, March 14, at SM Megamall, SM North EDSA, Gateway, and Glorietta cinemas.

Advertisements

Oscars Winners 2017: Full list, Academy Awards winners

The winners of Oscars 2017 were announced at the 89th Academy Awards ceremony as presented by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) on February 26, 2017 at the Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles. Comedian Jimmy Kimmel hosted the ceremony for the first time.

Here is the list of winners for the 89th Academy Awards along with the nominees for each category:

Best Picture

WINNER: Moonlight
Arrival
Fences
Hacksaw Ridge
Hell or High Water
Hidden Figures
La La Land
Lion
Manchester by the Sea

Best Actress

WINNER: Emma Stone, La La Land
Isabelle Huppert, Elle
Ruth Negga, Loving
Natalie Portman, Jackie
Meryl Streep, Florence Foster Jenkins

Best Actor

WINNER: Casey Affleck, Manchester by the Sea
Andrew Garfield, Hacksaw Ridge
Ryan Gosling, La La Land
Viggo Mortensen, Captain Fantastic
Denzel Washington, Fences

Best Supporting Actress

WINNER: Viola Davis, Fences
Naomie Harris, Moonlight
Nicole Kidman, Lion
Octavia Spencer, Hidden Figures
Michelle Williams, Manchester by the Sea

Best Supporting Actor

WINNER: Mahershala Ali, Moonlight
Jeff Bridges, Hell or High Water
Lucas Hedges, Manchester by the Sea
Dev Patel, Lion
Michael Shannon, Nocturnal Animals

Best Director

WINNER: Damien Chazelle, La La Land
Denis Villeneuve, Arrival
Mel Gibson, Hacksaw Ridge
Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea
Barry Jenkins, Moonlight

Best Adapted Screenplay

WINNER: Moonlight, Barry Jenkins with story by Tarell Alvin McCranley
Arrival, Eric Heisserer
Fences, August Wilson
Hidden Figures, Allison Schroeder and Theodore Melfi
Lion, Luke Davis

Best Original Screenplay

WINNER: Manchester by the Sea, Kenneth Lonergan
Hell or High Water, Taylor Sheridan
La La Land, Damien Chazelle
The Lobster, Yorgos Lanthimos and Efthimis Filippou
20th Century Women, Mike Mills

Best Documentary Feature

WINNER: O.J.: Made in America
Fire at Sea
I Am Not Your Negro
Life Animated
13th

Best Foreign Language Film

WINNER: The Salesman
Land of Mine
A Man Called Ove
Tanna
Toni Erdmann

Best Original Score

WINNER: La La Land
Jackie
Lion
Moonlight
Passengers

Best Original Song

WINNER: “City of Stars,” La La Land
“Audition (The Fools Who Dream),” La La Land
“Can’t Stop the Feeling,” Trolls
“The Empty Chair,” Jim: The James Foley Story
“How Far I’ll Go,” Moana

Best Cinematography

WINNER: La La Land
Arrival
Lion
Moonlight
Silence

Best Production Design

WINNER: La La Land
Arrival
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Hail, Caesar!
Passengers

Best Makeup and Hairstyling

WINNER: Suicide Squad
A Man Called Ove
Star Trek Beyond

Best Costume Design

WINNER: Fantastic Beasts and Where to Find Them
Allied
Florence Foster Jenkins
Jackie
La La Land

Best Visual Effects

WINNER: The Jungle Book
Deepwater Horizon
Doctor Strange
Kubo and the Two Strings
Rogue One: A Star Wars Story

Best Sound Editing

WINNER: Arrival
Deepwater Horizon
Hacksaw Ridge
La La Land
Sully

Best Sound Mixing

WINNER: Hacksaw Ridge
Arrival
La La Land
Rogue One: A Star Wars Story
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

Best Documentary Short

WINNER: The White Helmets
Extremis
4.1 Miles
Joe’s Violin
Watani: My Homeland

Best Live Action Short

WINNER: Sing
Ennemis Intérieurs
La Femme et le TGV
Silent Nights
Timecode

Best Animated Feature

WINNER: Zootopia
Kubo and the Two Strings
Moana
My Life as a Zucchini
The Red Turtle

Best Film Editing

WINNER: Hacksaw Ridge
Arrival
Hell or High Water
La La Land
Moonlight

Best Animated Short

WINNER: Piper
Blind Vaysha
Borrowed Time
Pear Cider and Cigarettes
Pearl

FULL LIST: Winners, Screen Actors Guild Awards 2017

The 23rd annual Screen Actors Guild Awards were held Sunday, January 29, at the Shrine Auditorium in Los Angeles.

Here’s the full list of winners:

Best female actor in a TV comedy series

Uzo Aduba, Orange Is the New Black
Jane Fonda, Grace and Frankie
Ellie Kemper, Unbreakable Kimmy Schmidt
WINNER: Julia Louis-Dreyfus, Veep
Lily Tomlin, Grace and Frankie

Best male actor in a TV comedy series

Anthony Anderson, Black-ish
Tituss Burgess, Unbreakable Kimmy Schmidt
Ty Burrell, Modern Family
WINNER: William H Macy, Shameless
Jeffrey Tambor, Transparent

Best cast in a TV comedy series

The Big Bang Theory
Black-ish
Modern Family
WINNER: Orange is the New Black
Veep

Best female supporting actor

WINNER: Viola Davis, Fences
Naomie Harris, Moonlight
Nicole Kidman, Lion
Octavia Spencer, Hidden Figures
Michelle Williams, Manchester by the Sea

Best male supporting actor

WINNER: Mahershala Ali, Moonlight
Jeff Bridges, Hell or High Water
Hugh Grant, Florence Foster Jenkins
Lucas Hedges, Manchester by the Sea
Dev Patel, Lion

Best female actor in a TV movie or miniseries

Bryce Dallas Howard, Black Mirror
Felicity Huffman, American Crime
Audra McDonald, Lady Day at Emerson’s Bar & Grill
WINNER: Sarah Paulson, The People v OJ Simpson: American Crime Story
Kerry Washington, Confirmation

Best male actor in a TV movie or miniseries

Riz Ahmed, The Night Of
Sterling K Brown, The People v OJ Simpson: American Crime Story
WINNER: Bryan Cranston, All the Way
John Turturro, The Night Of
Courtney B Vance, The People v OJ Simpson: American Crime Story

Best male actor in a TV drama series

Sterling K Brown, This Is Us
Peter Dinklage, Game of Thrones
WINNER: John Lithgow, The Crown
Rami Malek, Mr Robot
Kevin Spacey, House of Cards

Best female actor in a TV drama series

Millie Bobby Brown, Stranger Things
WINNER: Claire Foy, The Crown
Thandie Newton, Westworld
Winona Ryder, Stranger Things
Robin Wright, House of Cards

Best cast in a TV drama series

The Crown
Downton Abbey
Game of Thrones
WINNER: Stranger Things
Westworld

Best female actor

Amy Adams, Arrival
Emily Blunt, The Girl on the Train
Natalie Portman, Jackie
WINNER: Emma Stone, La La Land
Meryl Streep, Florence Foster Jenkins

Best male actor

Casey Affleck, Manchester by the Sea
Andrew Garfield, Hacksaw Ridge
Ryan Gosling, La La Land
Viggo Mortensen, Captain Fantastic
WINNER: Denzel Washington, Fences

Best cast in a motion picture

Captain Fantastic
Fences
WINNER: Hidden Figures
Manchester by the Sea
Moonlight

Lifetime achievement awardee

Lily Tomlin

WINNERS: Golden Globe Awards 2017

The 74th Golden Globe Award winners were announced at The Beverly Hilton in Beverly Hills, California. Jimmy Fallon hosted the ceremony.

The following are the winners and nominees of Golden Globes 2017:

BEST MOTION PICTURE — DRAMA

  • WINNER: Moonlight
  • Hacksaw Ridge
  • Hell or High Water
  • Lion
  • Manchester by the Sea

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE — DRAMA

  • WINNER: Isabelle Huppert, Elle
  • Amy Adams, Arrival
  • Jessica Chastain, Miss Sloane
  • Ruth Negga, Loving
  • Natalie Portman, Jackie

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE — DRAMA

  • WINNER: Casey Affleck, Manchester by the Sea
  • Joel Edgerton, Loving
  • Andrew Garfield, Hacksaw Ridge
  • Viggo Mortensen, Captain Fantastic
  • Denzel Washington, Fences

BEST MOTION PICTURE — MUSICAL OR COMEDY

  • WINNER: La La Land
  • 20th Century Women
  • Deadpool
  • Florence Foster Jenkins
  • Sing Street

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE — MUSICAL OR COMEDY

  • WINNER: Emma Stone, La La Land
  • Annette Bening, 20th Century Women
  • Lily Collins, Rules Don’t Apply
  • Hailee Steinfeld, The Edge of Seventeen
  • Meryl Streep, Florence Foster Jenkins

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE — MUSICAL OR COMEDY

  • WINNER: Ryan Gosling, La La Land
  • Colin Farrell, The Lobster
  • Hugh Grant, Florence Foster Jenkins
  • Jonah Hill, War Dogs
  • Ryan Reynolds, Deadpool

BEST MOTION PICTURE — ANIMATED

  • WINNER: Zootopia
  • Kubo and the Two Strings
  • Moana
  • My Life As a Zucchini
  • Sing

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

  • WINNER: Elle — France
  • Divines — France
  • Neruda — Chile
  • The Salesman — Iran, France
  • Toni Erdmann — Germany

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE

  • WINNER: Viola Davis, Fences
  • Naomie Harris, Moonlight
  • Nicole Kidman, Lion
  • Octavia Spencer, Hidden Figures
  • Michelle Williams, Manchester by the Sea

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE

  • Mahershala Ali, Moonlight
  • Jeff Bridges, Hell or High Water
  • Simon Helberg, Florence Foster Jenkins
  • Dev Patel, Lion
  • WINNER: Aaron Taylor-Johnson, Nocturnal Animals

BEST DIRECTOR — MOTION PICTURE

  • WINNER: Damien Chazelle, La La Land
  • Tom Ford, Nocturnal Animals
  • Mel Gibson, Hacksaw Ridge
  • Barry Jenkins, Moonlight
  • Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea

BEST SCREENPLAY — MOTION PICTURE

  • WINNER: La La Land
  • Nocturnal Animals
  • Moonlight
  • Manchester by the Sea
  • Hell or High Water

BEST ORIGINAL SCORE — MOTION PICTURE

  • WINNER: La La Land
  • Moonlight
  • Arrival
  • Lion
  • Hidden Figures

BEST ORIGINAL SONG — MOTION PICTURE

  • WINNER: “City of Stars,” La La Land
  • “Can’t Stop the Feeling,” Trolls
  • “Faith,” Sing
  • “Gold,” Gold
  • “How Far I’ll Go,” Moana

BEST TELEVISION SERIES — DRAMA

  • WINNER: The Crown
  • Game of Thrones
  • Stranger Things
  • This Is Us
  • Westworld

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES — DRAMA

  • WINNER: Claire Foy, The Crown
  • Caitriona Balfe, Outlander
  • Keri Russell, The Americans
  • Winona Ryder, Stranger Things
  • Evan Rachel Wood, Westworld

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES — DRAMA

  • WINNER: Billy Bob Thornton, Goliath
  • Rami Malek, Mr. Robot
  • Bob Odenkirk, Better Call Saul
  • Matthew Rhys, The Americans
  • Liev Schreiber, Ray Donovan

BEST TELEVISION SERIES — MUSICAL OR COMEDY

  • WINNER: Atlanta
  • Blackish
  • Mozart in the Jungle
  • Transparent
  • Veep

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES — MUSICAL OR COMEDY

  • WINNER: Tracee Ellis Ross, Blackish
  • Rachel Bloom, Crazy Ex-Girlfriend
  • Julia Louis-Dreyfus, Veep
  • Sarah Jessica Parker, Divorce
  • Issa Rae, Insecure
  • Gina Rodriguez, Jane the Virgin

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES — MUSICAL OR COMEDY

  • WINNER: Donald Glover, Atlanta
  • Anthony Anderson, Blackish
  • Gael Garcia Bernal, Mozart in the Jungle
  • Nick Nolte, Graves
  • Jeffrey Tambor, Transparent

BEST TELEVISION LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

  • WINNER: The People v. O.J.: American Crime Story
  • American Crime
  • The Dresser
  • The Night Manager
  • The Night Of

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SERIES, LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

  • WINNER: Sarah Paulson, The People v. O.J.: American Crime Story
  • Felicity Huffman, American Crime
  • Riley Keough, The Girlfriend Experience
  • Charlotte Rampling, London Spy
  • Kerry Washington, Confirmation

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SERIES, LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

  • WINNER: Tom Hiddleston, The Night Manager
  • Riz Ahmed, The Night Of
  • Bryan Cranston, All the Way
  • Courtney B. Vance, The People v. O.J.: American Crime Story
  • John Turturro, The Night Of

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN A SERIES, LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

  • WINNER: Olivia Colman, The Night Manager
  • Lena Headey, Game of Thrones
  • Chrissy Metz, This Is Us
  • Mandy Moore, This Is Us
  • Thandie Newton, Westworld

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A SERIES, LIMITED SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

  • WINNER: Hugh Laurie, The Night Manager
  • Sterling K. Brown, The People v. O.J.: American Crime Story
  • John Lithgow, The Crown
  • Christian Slater, Mr. Robot
  • John Travolta, The People v. O.J.: American Crime Story

CECIL B. DEMILLE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

  • Meryl Streep

WINNERS: Metro Manila Film Festival 2016

Here is the complete list of winners of the 42nd Metro Manila Film Festival as announced December 29, Thursday night at Kia Theater in Araneta Center, Cubao, Quezon City.

Best Actress in a Leading Role: Irma Adlawan, ORO
Best Actor in a Leading Role: Paolo Ballesteros, DIE BEAUTIFUL
Best Picture: SUNDAY BEAUTY QUEEN
Special Jury Prize: Rhed Bustamante, SEKLUSYON

Best Ensemble Cast: ORO
Best Supporting Actress: Phoebe Walker, SEKLUSYON
Best Supporting Actor: Christian Bables, DIE BEAUTIFUL

Gatpuno Antonio J. Villegas Cultural Award: SUNDAY BEAUTY QUEEN
Best Director: Erik Matti, SEKLUSYON
Best Screenplay: SEKLUSYON
Fernando Poe Jr. Memorial Award for Excellence: ORO

Male Celebrity of the Night: Ronnie Alonte
Female Celebrity of the Night: Rhian Ramos

Best Cinematography: SEKLUSYON
Best Editing: SUNDAY BEAUTY QUEEN
Best Production Design: SEKLUSYON

Best Original Theme Song: “Dominus Miserere” – SEKLUSYON
Best Musical Scoring: SAVING SALLY
Best Sound Design: SEKLUSYON

My Most Favorite Film awardee: DIE BEAUTIFUL
Children’s Choice: VINCE & KATH & JAMES • SAVING SALLY • SUNDAY BEAUTY QUEEN
Best Float: DIE BEAUTIFUL

Best Short Film: EJK
Short Film – Special Jury Prize: MANILA SCREAM
Short Film – Best Screenplay: MITATANG
Short Film – Best Work for Children: PASSAGE OF LIFE
Best Short Film Director: Jarell Serencio, MGA BITOON SA SIYUDAD

Amy Adams wins Best Actress from National Board of Review for ‘Arrival’

Amy Adams has just been proclaimed Best Actress by The National Board of Review (NBR), one of the most prestigious award-giving bodies in the US, during the group’s announcement of its choices for outstanding achievement in film for 2016.

Adams won for her portrayal of a linguist tasked to communicate with aliens in Columbia Pictures’ Arrival, which has also been selected by NBR as one of the Ten Best Films of 2016.

Arrival is a provocative science fiction thriller from acclaimed director Denis Villeneuve (Sicario, Prisoners). When mysterious spacecraft touch down across the globe, an elite team – lead by expert linguist Louise Banks (Adams) – are brought together to investigate. As mankind teeters on the verge of global war, Banks and the team race against time for answers – and to find them, she will take a chance that could threaten her life, and quite possibly humanity.

Denis Villanueve has mentioned in an interview that Adams was his only choice to play the lead character. “Amy Adams was the actress I was dreaming of for this part because I knew that the audience would believe in this movie if the actress believed in it—everything is happening through her eyes.”

Opening across the Philippines in February 2017, “Arrival” is distributed in the Philippines by Columbia Pictures, local office of Sony Pictures Releasing International.

WINNERS: Cinema One Originals Festival 2016

The Cinema One Originals film festival awards night was held at the Dolphy Theater Sunday, November 20.

Here’s the full list of winners of Cinema One Originals Festival 2016.

Best Film: 2 Cool 2 Be 4gotten

Special Jury Prize: Si Magdalola at ang mga Gago

Best Documentary: Forbidden Memory by Teng Mangansakan

Special Citation Award: People Power Bombshell: The Diary of Vietnam Rose

Best Actress: Jasmine Curtis-Smith, Baka Bukas

Best Actor: Rocky Salumbides, Lily

Best Screenplay: Jose Abdel Langit, Malinak Ya Labi

Best Director: Keith Deligero, Lily

Best Sound: Andrew Milallos, Baka Bukas

Best Music: Francis De Veyra, Tisay

Best Editing: Lily

Best Production Design: Michael Español, Tisay

Best Cinematography: Carlos Mauricio, 2 Cool 2 Be 4gotten

Best Supporting Actress: Natileigh Sitoy, Lily

Best Supporting Actor: Jameson Blake, 2 Cool 2 Be 4gotten

Best Short Film: Maria

Audience Choice Award: Baka Bukas

Champion Bughaw Award: Tisay

Cinema One Minute Student Film: No Seguir

Salamindanaw Asian Film Festival 2016 bares winners

An Indonesian film was announced the winner for best Asian feature film in the recently concluded Salamindanaw Asian Film Festival in General Santos, southern Philippines.

BW Purba Negara’s Ziarah won best Asian feature film besting eight other entries.

The jury, composed of stage and film actress Fe Virtudazo-Hyde and Filipino filmmaker Raya Martin, cited the film for “a powerful story about storytelling, a humble yet immensely affecting approach to the stories that embody us through life, and its prism that echoes from its death. It is a film about the search for closure of an old woman, by piecing portraits that tell a love story, its history, and the power of storytelling in reincarnating the essence of a life.”

A Jury Special Mention was awarded to The Dog by Lam Can-zhao of China “for a film that takes us into a glimpse of lives in modern society through an unlikely perspective, carried through assured yet subtle shifts in the language of showing.”

Boneca de Atauro: Searching for Lost Love by David Palazon won best Asian short film. The film from Timor Leste bested eight other entries “for its unique and playful storytelling brimming with magical optimism that gives a different kind of cinematic expression yet at the same time brings to the fore its political importance in a country at the threshold of a new future.”

Meanwhile, Igme at Gani by Jhayle Ann Meer won best Filipino short film. The best Philippine short was unanimously selected “for its simple yet sophisticated storytelling that refuses to succumb to nihilism, offering a refreshing look at a national issue. It has a very Filipino sensibility yet also speaks a universal language, something that even transcends Philippines’ Southeast Asian counterparts.”

Mindanao cinematographer McRobert Nacario, actor and documentary filmmaker Perry Dizon, and BW Purba Negara served in the short films jury.

The festival also hosted the Film Criticism Workshop in partnership with Yamagata International Documentary Film Festival with the support of The Japan Foundation Asia Center. Noted international film critic Chris Fujiwara was mentor of the four-day workshop which was participated in by aspiring film critics from Philippines, Indonesia, Singapore and Japan.

Aside from the workshop, young Mindanao filmmakers participated in the Mindanao Screen Lab to learn the craft of filmmaking and story pitching. The mentors included Filipino directors Sherad Anthony Sanchez, Eduardo Dayao and Raymond Red, and Japanese documentary filmmaker Sakai Ko. The five-day workshop was supported by the Forum Civil Peace Service/forumZFD and the National Commission for Culture and the Arts.

Founded in 2013, Salamindanaw is the only international film festival in southern Philippines which is garnering a reputation as an important platform of emergent talents in Southeast Asian cinema.

The Festival ran from November 7 to 13 with 80 films in competition and exhibition sections.

(Featured photo is still from Indonesian film Ziarah by BW Purba Negara, which won the Best Asian Feature at the recently-concluded Salamindanaw Asian Film Festival in General Santos City.)

WINNERS: Venice Film Festival 2016 Awards

The following awards were presented at the 73rd edition of the Venice Film Festival which on September 10:

VENICE 73

Golden Lion
The Woman Who Left, Lav Diaz

Grand Jury Prize:
Nocturnal Animals, dir: Tom Ford

Silver Lion, Best Director: (TIE)
Amat Escalante, La Region Salvaje
Andrei Konchalovsky, Paradise

Volpi Cup, Best Actress:
Emma Stone, La La Land

Volpi Cup, Best Actor:
Oscar Martinez, El Ciudadano Ilustre

Best Screenplay:
Noah Oppenheim, Jackie

Special Jury Prize:
The Bad Batch, dir: Ana Lily Amirpour

Marcello Mastroianni Award for for Best New Young Actor or Actress:
Paula Beer, Frantz

VENICE HORIZONS

Best Film:
Liberami, dir: Federica Di Giacomo

Best Director:
Fien Troch, Home

Special Jury Prize:
Big Big World, dir: Reha Erdem

Best Actress:
Ruth Diaz, The Fury Of A Patient Man

Best Actor:
Nuno Lopes, Sao Jorge

Best Screenplay:
Wang Bing, Bitter Money

Best Short Film:
La Voz Perdida, dir: Marcelo Martinessi

Lion of the Future – “Luigi De Laurentiis” Venice Award for a Debut Film:
The Last Of Us, dir: Ala Eddine Slim

VENICE CLASSICS

Best Restoration:
Break-Up – The Man With The Balloons, dir: Marco Ferreri

Best Documentary on Cinema:
Le Concours, dir: Claire Simon

WINNERS: Cinemalaya Film Festival 2016

The 12th edition of Cinemalaya Philippine Independent Film Festival capped off with the awards night held at the CCP Main Theater, August 14, Sunday.

Here is the full list of winners of Cinemalaya 2016.

Best Film: Pamilya Ordinaryo
Best Director: Eduardo Roy, Jr. – Pamilya Ordinaryo
NETPAC Award: Pamilya Ordinaryo
Special Jury Prize: Mercury is Mine
Best Screenplay: Jason Paul Laxamana – Mercury is Mine
Best Actress: Hasmine Killip – Pamilya Ordinaryo
Best Actor: Tommy Abuel – Dagsin
Best Supporting Actress: (tie) Lollie Mara – Ang Bagong Pamilya ni Ponching & Elizabeth Oropesa – I America
Best Supporting Actor: Ensemble of Hiblang Abo – Jun Urbano, Lou Veloso, Leo Rialp, Nanding Josef
Best Cinematography: Tuos
Best Production Design: Tuos
Best Editing: Pamilya Ordinaryo
Best Original Musical Score: Tuos
Best Sound: Tuos
Audience Choice Award (Full-Length): Tuos
Best Short Film: Pektus
Best Director (Short Film): Mon Garilao – Fish Out of Water
NETPAC Award (Short Film): Ang Maangas, Ang Marikit, at Ang Makata
Special Jury Prize (Short Film): Fish Out of Water
Best Screenplay (Short Film): Isabel Quesada – Pektus
Audience Choice Award (Short Film): Forever Natin